Tolerancijos centras

Tolerancijos ugdymo centro veiklos tikslai:

1. Skatinti istorinės atminties formavimąsi ir supratimą, supažindinti vietinę bendruomenę su nacių ir sovietinio totalitarinių režimų istorija, jų nusikaltimais ir ypatybėmis Lietuvoje bei Europoje, atsižvelgiant į platesnį nusikaltimų žmogiškumui kontekstą. Vykdyti jos sklaidą vietinėje bendruomenėje, miesto, respublikiniuose renginiuose;

2. Per projektines veiklas įamžinti holokausto ir sovietinio genocido aukų atminimą ir vykdyti atminimo sklaidą įvairiose edukacinėse erdvėse;

3. Ugdyti mokinių tarpusavio toleranciją ir gebėjimą ją taikyti juos supančioje aplinkoje. Ugdyti tarpkultūrinę kompetenciją.


Tolerancijos ugdymo centro veiklos uždaviniai:

1. Informuoti mokyklos ir kitas bendruomenes apie centro veiklą, skatinti jas dalyvauti bendruose renginiuose, projektuose tolerancijai ugdyti;

2. Organizuoti paskaitas, seminarus ir diskusijas istorinėmis temomis pedagogams, mokiniams ir vietinei bendruomenei;

3. Organizuoti ekskursijas, išvykas, susitikimus su istorinių įvykių liudininkais;

4. Bendradarbiauti su centrais Lietuvoje.

2024-09-23

Rugsėjo 23-iąją paminėjome Lietuvos žydų genocido dieną. Pagerbdami Holokausto aukas, dalyvavome pilietinėje iniciatyvoje „Atminties kelias“ – prisiminėme Holokausto metu sunaikintą Kėdainių žydų bendruomenę. Mokiniai nuvyko į masinių žudynių vietą Daukšių kaime – čia žydai buvo varomi paskutinėn savo kelionėn…

Mes siekiame, kad mokiniai suvoktų, kad Holokaustas yra ne tik žydų tragedija, bet ir visos Lietuvos netektis, juk prarastas intelektualinis, kultūrinis, politinis ir ekonominis mūsų šalies potencialas.

1943 metų rugsėjo 23 dieną buvo likviduotas Vilniaus žydų getas.

2024-09-03

Naujienlaiškis Nr. 7 rugpjūtis

2024-07-31

Naujienlaiškis Nr. 6 liepa

2024-06-28

Naujienlaiškis Nr. 5 birželis

2024-06-27

2024-06-17

Birželio 14 dieną 5a ir 5b klasių mokiniai prisijungė prie pilietinės akcijos ,,Atminties neištremsi”, kurios metu skaitomi į tremtį patekusių lietuvių vardai, pavardės, likimai.

2024-05-31

Naujienlaiškis Nr. 4 PAVASARIS

Naujienlaiškis Nr. 3 Vasaris–balandis

2024-04-19

Festivalis „Dainos iš tremties“

Balandžio 19 d. Varėnos Kultūros centre vyko tradicinis festivalis „Dainos iš tremties“. Mūsų progimnaziją atstovavo specialiai šiam pasirodymui suburtas 6–8 klasių mokinių kolektyvas.

Ačiū už puikų pasirodymą atliekant partizanų dainą „Palinkę gluosniai tyliai verkė“. Mokinius ruošė mokytojos: E.M. Kavaliauskienė ir G. Valansevičė.

Festivalį organizavo Tarptautinė komisija nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti kartu su Varėnos „Ąžuolo“ gimnazijos Tolerancijos ugdymo centru.

2024-04-19

Balandžio 19 dieną prisijungėme prie Tarptautinės komisijos nacių ir sovietinių rėžimų nusikaltimams įvertinti pilietinės iniciatyvos „Geltonasis narcizas“.  Paminėjome Varšuvos geto sukilimo datą, dar kitaip minimą – Yom HaShoah – Didvyriško pasipriešinimo nacizmui ir Holokausto aukų dieną.

2024-04-12

Balandžio 12 d. 8d klasės mokiniams lietuvių kalbos ir literatūros pamoka „Holokaustas. Anos Frank istorija šiandien“ vyko Kėdainių Daugiakultūriame centre, kurią vedė A. Pečiulytė. Mokiniai susipažino su Antrojo pasaulinio karo istorinėmis aplinkybėmis, išgyveno ne vieną patirtį, suvokė Anos Frank dienoraščio svarbą.

2024-04-11

Balandžio 11 dieną 6d klasės mokinės Dyja ir Saulė dalyvavo Kėdainių „Atžalyno“ gimnazijos organizuotame renginyje „O aš – nepasakytas žodis…“, kuriame atliko literatūrinę kompoziciją „Lėlė“ ir pristatė išlikusius Kėdainių žydų prisiminimus. Mokines dalyvauti paskatino dir. pavaduotoja ugdymui Rita Lukoševičienė ir neformaliojo švietimo organizatorė Ieva Kaškonė.

2024-03-22

2024-03-15

„Kėdainiečiai – Pasaulio tautų teisuoliai“

Kovo 15 dieną minėjome Lietuvos žydų gelbėtojų dieną. Data pasirinkta neatsitiktinai, nes būtent tą dieną, 1966 m. kovo 15 d. Yad Vashem, pasaulinis Holokausto atminties centras, Onai Šimaitei suteikė Pasaulio Tautų Teisuolės vardą už žydų gelbėjimą Holokausto metu. Progimnazijoje vyko integruotos lietuvių kalbos ir istorijos pamokos, kurių  metu buvo kalbama  apie žydų gelbėtojus, jų likimus ir apie tai, kokius, neįtikėtinus žygdarbius jie atliko nacių okupacijos laikotarpiu. Vyko renginys „Kėdainiečiai – Pasaulio tautų teisuoliai“.

2024-03-08

„Gyvasis tautos žiedas“

Prisijungėme prie  Tarptautinės komisijos nacių ir sovietinių okupacinių rėžimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti pilietinės iniciatyvos  „Gyvasis tautos žiedas“, skirtoje paminėti Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo dieną. 

2024-03-07

„Skambėki, Lietuvėle“

Kovo 11-oji – tai svarbi šventė, primenanti apie laimėtą nepriklausomybę Tėvynei ir iškovotą šviesią ateitį augančioms Lietuvos kartoms.

Progimnazijos  5–8 klasių mokiniai šią svarbią šventę paminėjo koncertu „Skambėki, Lietuvėle“. Patriotiškai nusiteikusios klasės progimnazijos renginių salę pavertė gyva, plazdančia trispalve: mokiniai pasipuošė Lietuvos vėliavos spalvų akcentais. Koncerto metu skambėjo partizaninės dainos, įkvepiančios didžiuotis savo šalimi, vertinti laisvę ir demokratiją. Progimnazijos Tolerancijos centras kartu su mokiniais iš Ukrainos paruošė jautrų ir prasmingą sveikinimą bendruomenei, o septintokai Karina ir Majus pasakojo apie partizanų kovų svarbą Lietuvos laisvei.

Naujienlaiškis             Nr. 2    2024 Sausis

2024-02-07

Kauno IX forte vykusiame seminare-susitikime su Yaarit Glezer

Vasario 7 dieną istorijos mokytoja L. Marozienė ir neformaliojo švietimo organizatorė I. Kaškonė Tarptautinės komisijos nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje organizacijos kvietimu dalyvavo Kauno IX forte vykusiame seminare-susitikime su Yaarit Glezer. Ši dabar Izraelyje gyvenanti moteris – išgyvenusiųjų Holokaustą palikuonė, turinti sąsajų su Lietuva. Y. Glezer už nuopelnus švietimo srityje  įvertinta Izraelio mokytoja ir edukatorė.

Seminaro dalyviai Kauno IX forte taip pat apžiūrėjo atnaujintą ekspoziciją „Pabėgimas“. Mokytojams buvo įteiktos knygos apie holokaustą, su kuriomis galite susipažinti progimnazijos muziejuje ir istorijos kabinete.

Naujienlaiškis             Nr. 1    2024 Sausis

PERGALĖS ŠVIESA. PILIETINĖ INICIATYVA SAUSIO 13-AJAI ATMINTI

2024 01 12

Pilietine iniciatyva „Pergalės šviesa“ prisimename 1991 metų Sausį, kai vienybės ir laisvės siekio vedini Lietuvos piliečiai pasiekė istorinę pergalę. Tauta atsilaikė prieš sovietinių okupantų ir vietinių kolaborantų agresiją bei bandymą karine jėga įvykdyti perversmą ir apgynė atkurtos valstybės Nepriklausomybę. Visa progimnazijos bendruomenė prisijungė prie pilietinės iniciatyvos ir 8 valandą visuose languose uždegė iniciatyvos simbolį – žvakutę, kuri reiškia gyvybę, šviesą, atmintį ir teisingumą.

Sausio 12 dieną 1–8 klasių mokiniai dalyvaudami integruoto ugdymo veiklose „Atmintis gyva, nes liudija“ ugdėsi pilietiškumo kompetenciją. Mokiniai stebėjo nuotolinę pamoką tema „Sausio 13-oji signatarų akimis“ bei tiesioginę šios dienos minėjimo transliaciją iš Vyriausybės rūmų, dalyvavo viktorinose, diskusijoje „Ką reiškia būti laisvu žmogumi?“, klausėsi mokytojų ir tėvelių prisiminimų apie Sausio 13-osios įvykius.

2023 11 16

Lapkričio 16-oji – Tarptautinė tolerancijos diena. Pažymint šią dieną siekiama atkreipti visuomenės dėmesį į toleranciją įvairiems žmonėms – skirtingų nuomonių, tautybių, lyties, rasės. Svarbu kiekvienam ne tik ugdytis pakantumą ir kantrybę, bet ir gebėjimą suprasti kitokius žmones.

Kiekvienais metais Tarptautinė komisija nacių ir okupacinių rėžimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti skelbia Tolerancijos dienos temą. Šių metų tema – ,,Tolerancijos žibintas“. Atsižvelgdami į tai mūsų mokiniai gamino žibintus, kurie papuošė progimnazijos  erdves. Klasių valandėlių metų vyko pokalbiai apie toleranciją, o bibliotekoje mokiniai stebėjo šia tema filmus ir diskutavo.

2023 09 25

Progimnazijos mokiniai dalyvavo pilietinėje iniciatyvoje ,,Atminties kelias“, skirtoje prisiminti Holokausto metu sunaikintą Kėdainių žydų bendruomenę. Visi ėjome į masinę žydų žudynių vietą Daukšių kaime, kur žydai buvo varomi į savo paskutinę kelionę.

2023 01 13

Sausio 12 d. vakarą progimnazijos ir mikrorajono bendruomenė uždegė Atminties laužą, skirtą Laisvės gynėjams pagerbti. Atminties laužo globėjas, Kėdainių rajono savivaldybės meras Valentinas Tamulis, pasidžiaugė progimnazijos bendruomenės pilietiškumu. Apie 1991 metų sausio įvykių svarbą šiandienos kontekste kalbėjo progimnazijos direktorė Lina Adomaitienė, prisiminimais dalijosi direktoriaus pavaduotoja ugdymui Rita Lukoševičienė, progimnazijos mokinių tėvelių atstovai, Kėdainių rajono policijos bendruomenės pareigūnai ir policijos rėmėjai. Renginio dalyviai šildėsi prie Atminties laužo, vaišinosi karšta žolelių arbata, džiaugėsi vienybe ir bendryste.

Sausio 13-osios rytą visa progimnazijos bendruomenė prisijungė prie pilietinės iniciatyvos „Atmintis gyva, nes liudija“. Aštuntą valandą visuose languose uždegėme iniciatyvos simbolį – žvakutę, kuri mums reiškia gyvybę, šviesą, atmintį ir teisingumą.